ده واقعیت درباره زمین که شاید نمی‌دانستید

برگرفته از http://blog.bamilo.com/

earth-1457309

۱- سرعت چرخش زمین به دور خود در خط استوا، نزدیک به یک هزار و ۶۷۴ کیلومتر بر ساعت و یا نزدیک به ۴۶۵ متر بر ثانیه است. برای درک این سرعت خودتان را روی یک تردمیل تصور کنید، درست وقتی که سرعتش زیاد می‌شود و شما زمین می‌خورید. پس چرا این حادثه با این سرعت بالا بر روی کره‌ی زمین برای ما نمی‌افتد؟ حقیقت این است بسیار خوش‌شانس بودیم که زمین نیروی جاذبه دارد!

۲- زمین با سرعتی نزدیک به ۳۶۶ برابر سرعتی که به دور خود می‌چرخد به دور خورشید می‌گردد؛ یعنی سرعتی برابر با ۳۰ کیلومتر بر ثانیه! ما این سرعت را درک نمی‌کنیم چون زمین در این سفر، بسیار مصرّانه ما را نیز به همراه دارد.

۳-  در این مقاله نمی‌توانیم وزن زمین را به عدد و حروف بنویسیم، این از گنجایش خط‌های متون این بلاگ خارج است! اما اگر می خواهید آن را برای خود تخمین بزنید، عدد ۵٫۹۷ را بنویسید و جلوی آن ۲۱ صفر قرار دهید. حالا آن را نه به کیلوگرم بلکه به تُن بخوانید! دانشمندان نظریات مختلفی در این باره دارند، که زمین در حال از دست دادن وزن و یا به دست آوردن آن است اما در هر حال وزن زمین در طول سال‌های عمر آن ثابت نبوده است!

۴-  کره زمین هم اکنون ۴٫۵۵ میلیارد ساله است. حالا این سن را با تاریخ چند ده هزار ساله‌ی انسان مقایسه کنید. هرچند که طبق برخی از نظریات انسان کمی پیش از شش هزار سال قبل نیز بر روی کره‌ی زمین می‌زیسته است.

۵-  فاصله‌ی زمین تا خورشید در طول یک دور گردش آن در یک سال، تغییر می‌کند اما به طور میانگین ۹۲٫۹۶ میلیون مایل از آن فاصله دارد؛ یعنی کمی کمتر از ۱۵۰ میلیون کیلومتر.

۶-  نزدیک به ۷۱ درصد از سطح زمین را آب پوشانده است که ۹۷ درصد آن آب شور است.

۷-  می‌دانید تا کنون چند نفر بر روی زمین زندگی کرده‌اند؟ هیچ کس رقم دقیقی از آن ندارد اما دفتر مرجع جمعیت بر اساس یک پژوهش به یک عدد ۱۰۸ میلیاردی رسیده است. این عدد به این معنی است که جمعیت هفت میلیاردی کنونی زمین در واقع ۶٫۵ درصد از کل جمعیت زمین تاکنون است.

۸-  تصور همه‌ی ما از صحرا و بیابان، یک زمین پوشیده از شن است اما واقعیت این است که ۸۵ درصد از صحراهای زمین از شن نیست، بلکه از سنگ و سنگریزه شکل گرفته است.

۹-  طبق برآوردی که در سال ۲۰۱۱ انجام شده است، نزدیک به ۸٫۷ میلیون گونه موجود زنده بر روی زمین وجود دارد که از ۶٫۵ گونه از آنها بر روی خشکی و ۲٫۲ در آب زندگی می‌کنند.

۱۰-  زمین دارای یک قمر است اما هر از گاهی تعداد قمرهای آن به دو نیز می‌رسد! کمی عجیب است اما گاهی سیارک‌ها و سنگ‌های آسمانی در مدار گرانش زمین گرفتار می‌شوند و پس از مدتی گردش به دور زمین، از مدار جدا شده و به اعماق فضا بازمی‌گردند.

/ 0 نظر / 18 بازدید