حادثه آپولو-13 چگونه رخ داد؟

در یازدهم آوریل 1970 و در ساعت 2:13 بعد از ظهر به وقت شرق ایالات متحده، مأموریت آپولو-13، سومین مأموریتی که به قصد فرود انسان به ماه می رفت، با غرش کرکننده موشک ساترن-5 از سکوی 39A مرکز فضایی کندی، آغاز شد. سرنشینان محموله، شامل سه فضانورد به نام های جیم لاول (فرمانده)، جان سوئیگرت (خلبان ماژول کنترل) و فرد هیس (خلبان ماژول ماه نشین) بود. 

جیم لاول، فرمانده مأموریت آپولو-13، دقایقی پس از بازگشت به زمین، به روزنامه ای می نگرد که تیتر آن اینچنین است :                "فضانوردان سالمند !"

در ابتدا این توضیح لازم است که در سری مأموریت های آپولو (مطلب شماره 53)، به ازای هر مأموریت 3 فضانورد به فضا اعزام می شدند که دو نفرشان بر روی ماه قدم می نهادند و سومی در مدار باقی می ماند. فضاپیمای آپولو نیز شامل سه بخش بود : اتاقک فرماندهی (که فضانورد سوم در آن مستقر می شد و اکثر سیستم های پشتیبانی مأموریت در آن قرار داشت)، محموله ماه نشین که بر سطح ماه فرود می آمد و گنجایش دو فضانورد را داشت و در نهایت محموله فرود که هر سه فضانوردان با آن به جو زمین وارد می شدند و بصورت اتاقکی مخروطی بود.

مأموریت آپولو-13، جهت فرود بر روی ماه طرح ریزی شده بود؛ اما 56 ساعت پس از آغاز مأموریت و در مسیر بین زمین تا ماه، بدلیل بروز حادثه ای در ماژول اکسیژن مایع، و به دنبال آن عدم قابلیت تولید نیروی الکتریسیته جهت تولید آب و اکسیژن مورد نیاز فضانوردان برای ادامه سفر، این مأموریت ناتمام ماند و فضانوردان مجبور به بازگشت فوری به زمین شدند. عملکرد سیستم های فضاپیما کاملاً عادی بود؛ تا اینکه فَن های تانک دوم اکسیژن، پس از گذشت 55 ساعت و 53 دقیقه و 18 ثانیه از مأموریت آغاز به کار کرد. در حدود 2 ثانیه پس از تحریک الکتریکی مدارهای فن، اتصال کوتاهی در پیل سوختی سوم دیده شد که وظیفه تأمین انرژی فن های تانک دوم اکسیژن مایع را به عهده داشت. پس از گذشت چندین ثانیه، دو اتصال کوتاه الکتریکی دیگر نیز رخ داد. 

تکنیسین ها، فضانوردان و مهندسان ناسا، بر روی زمین در اتاق کنترل مأموریت آپولو-13 گرد هم آمده اند و در حال دلداری و آموزش به فضانوردانی هستند که هر لحظه امکان از دست رفتنشان می رود

اتصالات کوتاه باعث بروز حریق در عایق سیم ها شد که به دنبال آن دما و فشار در تانک دوم اکسیژن مایع افزایش یافت. زمانیکه فشار به psi 1008، یعنی شرایط حداکثر گشودگی دریچه های سوپاپ اطمینان تانک اکسیژن رسید، برای حدود 9 ثانیه فشار شروع به کاهش کرد تا اینکه سوپاپ تقریباً به حالت اولیه خود بازگشت و همین باعث شد تا بار دیگر فشار افزایش یابد. تنها 0.2 ثانیه بعد، شتاب سنج های اتاقک کنترل فضاپیما وقوع شوک ناگهانی را گزارش کردند. حوادث بعدی، از وقوع شوک تا از دست رفتن اطلاعات، تنها در کثری از ثانیه رخ داد. 

فضانوردان در حال تعوبض خرطومی های تصفیه گر هوا (توضیحات بیشتر در متن موجود است)

لوله های تانک اکسیژن بدلیل افزایش دمای پوشش خلئی که فشار تانک را تنظیم می کرد، منفجر شد و به دنبالش پوشش خلأ دچار پارگی شد. پس از وقوع انفجار، قاب بیرونی تانک به یکی از دیش های آنتن دوربرد فضاپیما برخورد کرد و  برای 1.8 ثانیه، اطلاعات ارسالی از فضاپیما از دست رفت چراکه در این مدت بدلیل وقوع حادثه، آنتن در حال تغییر وضعیت خود از حالت narrow beam به wide beam بود. به دنبال وقوع این حوادث، انرژی الکتریکی اتاقک کنترل فضاپیما رو به کاهش گذاشت و به ناچار فضانوردان به محموله ماه نشین منتقل شدند و با ایجاد تغییراتی آن را برای تهیه نیروی الکتریکی مورد نیاز برای بازگشت به زمین و دیگر نیازهای مصرفی آماده ساختند. 

فضانوردان پس از آنکه از اتاقک فرماندهی فضاپیما جدا شدند، بلافاصله به عکسبرداری از آن پرداختند. بیضی قرمز رنگ، محل وقوع انفجار را از بیرون نشان می دهد. تنها چند ساعت پیش از تهیه این عکس، هر سه فضانوردان درون این اتاقک بودند که هر لحظه امکان انفجارش می رفت. عکس از : آرشیو آپولو/ناسا 

تمامی سیستم های محموله ماه نشین بطور رضایت بخشی عمل می کردند؛ بطوریکه عملکردشان برای تأمین انرژی مورد نیاز فضانوردان و کنترل شرایط زیستی درون فضاپیما کافی بود. چون اتاقک ماه نشین برای اقامت 2 نفر طراحی شده بود و در چنین شرایطی هر سه فضانوردان مجبور شده بودند در آن قرار گیرند، تمامی محفظه های حاوی لیتیوم دی اکسید (که برای تصفیه هوا و بازیافت آن برای تنفس چندباره فضانوردان استفاده می شود) به اتاقک ماه نشین انتقال داده شدند. فضانوردان برای انجام چنین کاری، با مهارت تمام خرطومی هایی مشابه با خرطومی های محفظه لیتیوم دی اکسید مربوط به اتاقک کنترل (که امکان اقامت در آن وجود نداشت) را ساختند تا بتوانند محفظه اضافی را در اتاقک ماه نشین جای دهند. 138 ساعت بعد از آغاز مأموریت، اتاقک فرماندهی از ماه نشین که این بار قصدش زمین بود و نه ماه، جدا شد.

فضانوردان، ساعتی پس از بازگشت موفقیت آمیز به زمین، در کنار ریچارد نیکسون رئیس جمهور وقت ایالات متحده ایستاده اند که به استقبالشان بر روی ناو یو اس اس ایووجیما رفته بود

ماه نشین به سمت زمین حرکت کرد و فضانوردان 1 ساعت پیش از ورود نهایی به زمین، به کپسول فرود منتقل شدند و ماه نشین نیز از آنها جدا شد تا فرود سالمی را بر روی زمین داشته باشند. مهارت بی نظیر فضانوردان در کنترل شرایط بحرانی که بدون شک با اندکی سهل انگاری به مرگ هر سه فضانورد می انجامید، باعث شد تا این اتفاق در تاریخ فضانوردی برای همیشه ثبت شود. میلیون ها نفر از زمین، بطور زنده فرود موفقیت آمیز فضانوردان آپولو-13 را در سیاره مادری اشان مشاهده کردند.

/ 1 نظر / 16 بازدید
ویرایش برنامه های اندروید

با سلام خدمت تمام دوستان خدمتي نو در تيم ما فارسي سازي انواع بازي و اپليکيشن اندرويد شما هم نرم افزارهايي که داراي منوي فارسي هستند را ديده ايد. فارسي بودن محيط يک نرم افزار باعث ميشود تا کاربران مبتدي و افرادي که آشنايي با زبان انگليسي ندارند راحت تر بتوانند از نرم افزار استفاده کنند. براي همين تيم ما تصميم گرفت تا نرم افزار هاي شمارو با دانش روز دنيا فارسي سازي کنه با قميت خيلي کمتر و وقت کمتري تحويل بده خدمات اندرويدي تيم ما فارسي سازي انواع بازي و نرم افزار اندرويد ويرايش و تغيير برنامه هاي مشکل دار تغيير تمام عکسها و آيکون هاي برنامه ها بصورت آسان عوض کردن امضا برنامه و بازي ها، تغيير زبان و اضافه کردن زبان هاي جديد و … http://bia2apk.ir **** جهت سفارش فقط فعلا با اي دي و ايميل مراجعه کنيد اي دي ياهو :omidnosrti ايميل:omidnosrti@yahoo.com ادرس سایت ما :http://bia2apk.ir